Головна. Фотографії та відео про старий Львів. Місто Львів e-mail old@old.lviv.ua    e-mail (098) 5320168   
Про нас Контактна інформація
Фотографії старого Львова. Львів
  
Гасова лампа - світовий винахід!

Гасова лампа - світовий винахід! Можна сказати, що це один із перших винаходів для домашнього освітлення. Гас, це речовина, що одержується після спеціального очищення нафти. Вперше, нафту очистив Ян Зег у далекому 1852 році у Львові.Реклама спонсорів
Викладаємо красиву мозаїку на стіні
Викладена мозаїка на стіні дозволяє оживити інтер'єр, зробити його більш домашнім та родинним.
Дзвоніть: (067) 664-97-22, Руслана, Львів

Живописна мозаїка на стіні від Тимків Руслани Львів

Гасова лампа - світовий винахід!

Гасова лампа - світовий винахід! Можна сказати, що це один із перших винаходів для домашнього освітлення. Гас, це речовина, що одержується після спеціального очищення нафти. Вперше, нафту очистив Ян Зег у далекому 1852 році. Працюючи лаборантом у найбільшій, на той час, аптеці Львова, він ночами просиджував над невідомою йому речовиною і уже згодом очистив нафту на стільки, що й запаху практично не було. Для очищення нафти було використано концентровану сірчану кислоту та содовий розчин.

Гасова лампа - світовий винахід! Місто Львів

В аптеці Петра Міколяша, де й працював Ян Зег, у Львові із сирої нафти вперше у світі було добуто світло-коричневу речовину, яка добре горіла, — гас (керосин). — "Через біль та головокружіння від чадних газів я часто навіть непритомнів. Через плями від нафти на моєму одязі люди уникали мене, вважаючи диваком", — писав Ян у спогадах. У 1853 році Ян Зег отримав австрійський патент на даний винахід. У ті часи, львівські вулиці освітлювали доволі дорогою скельною олією. Ян Зег запропонував гас як значно дешевшу альтернативу, адже нафта тоді видобувалася у Дрогобичі і її кількості були достатні для освітлення вулиць Львова. Адам Братковський, спеціально під цю задачу, змінює олійну лампу, щоб світло здобувалося від гасу, а також пристрій, щоб можна було регулювати довжину ґноту, що впливало на яскравість світла. Додав скляну колбу, щоб захистити від вітру. Перша така гасова лампа була використана для освітлення тієї ж аптеки, де працював Ян Зег. Львів'яни одразу оцінили винахід, адже одна така лампа дає світла як 20 свічок! Від тоді гасові лампи почали жваво розкуповуватися місцевим населенням. — "Купували господарі та люди з передмістя. Не один студент уночі вчився при світлі цих ламп", — розказував Ян Зег. Невдовзі ними починають освітлювати вулиці Львова. ”Лампи запалюють із настанням сутінків і на цілу ніч, незважаючи на те, чи світить місяць, чи ні, — цитата із місцевої газети, 1853 рік. — На мешканців та гостей міста це нововведення справляє велике враження”.

Гасова лампа - світовий винахід! Місто Львів

Також такі лампи почали встановлювати у шпиталях. Уперше в історії, 31 липня 1853 року у шпиталі на Личакові, було проведено операцію при освітленні гасової лампи. Звичайно, що Ян Зег полишає роботу в аптеці, адже комерція починає його цікавити більше аніж аптечна справа. На сусідній вулиці Краківській відкриває крамницю. Гас його виробництва постачається не тільки у будівлі Львова, а й будівлі інших міст і країн. Видобуток нафти в околицях Борислава почав розвиватися шаленими темпами. На початку ХХ ст. у Галичині, що була провінцією Австро-Угорської імперії, видобували 5% світової нафти.

Гасова лампа - світовий винахід! Місто Львів

Як і будь які винаходи, і цей винахід, має свою темну сторону. Справа у тому, що гас дуже вогнезаймистий. У 1858 році, пошкоджена бочка із гасом, що була неподалік від дому Яна Зега займається, вогонь перекидається на будинок, у якому були дружина Яна та її сестра. На жаль бідолашні жінки не вижили. На Личаківському цвинтарі є надгробний мап'ятник, що уцілів: дві молоді жінки, охоплені полум'ям, спрямували руки до неба, прохаючи порятунку. Ця жахлива подія спалахнула світ, до гасу почали ставитися набагато обережніше. Ян Зег полишає справу із продажем гасу та у відчаї продає патент. Ян Зег помирає 1897-го у віці 79 років.


Партнери сайту:
Тістоміс для пекарні   Рукавиці для пекаря   Мозаїка на стіні   Друзі   Обладнання для пекарні   Піч для пекарні   Парогенератор для пекарні