Головна. Фотографії та відео про старий Львів. Місто Львів e-mail old@old.lviv.ua    e-mail (098) 5320168   
Про нас Контактна інформація
Фотографії старого Львова. Львів
  
Рудольф Вайгль. Вакцина проти тифу

Однією із жахливих хвороб минулого століття був висипний тиф. Щиро дякуємо Рудольфу Вайглю, видатному львів'янину, котрий винайшов вакцину проти цієї хвороби та уберіг усіх нас від цієї страшної недуги.Реклама спонсорів
Обладнання для пекарень
Якісне обладнання для пекарень українського виробництва за доступною ціною.
Дзвоніть: 097-585-99-05, Василь

Обладнання для пекарень Україна Галпаст-Маш

Гасова лампа - світовий винахід!

Гасова лампа - світовий винахід! Можна сказати, що це один із перших винаходів для домашнього освітлення. Гас, це речовина, що одержується після спеціального очищення нафти. Вперше, нафту очистив Ян Зег у далекому 1852 році. Працюючи лаборантом у найбільшій, на той час, аптеці Львова, він ночами просиджував над невідомою йому речовиною і уже згодом очистив нафту на стільки, що й запаху практично не було. Для очищення нафти було використано концентровану сірчану кислоту та содовий розчин.

Гасова лампа - світовий винахід! Місто Львів

В аптеці Петра Міколяша, де й працював Ян Зег, у Львові із сирої нафти вперше у світі було добуто світло-коричневу речовину, яка добре горіла, — гас (керосин). — "Через біль та головокружіння від чадних газів я часто навіть непритомнів. Через плями від нафти на моєму одязі люди уникали мене, вважаючи диваком", — писав Ян у спогадах. У 1853 році Ян Зег отримав австрійський патент на даний винахід. У ті часи, львівські вулиці освітлювали доволі дорогою скельною олією. Ян Зег запропонував гас як значно дешевшу альтернативу, адже нафта тоді видобувалася у Дрогобичі і її кількості були достатні для освітлення вулиць Львова. Адам Братковський, спеціально під цю задачу, змінює олійну лампу, щоб світло здобувалося від гасу, а також пристрій, щоб можна було регулювати довжину ґноту, що впливало на яскравість світла. Додав скляну колбу, щоб захистити від вітру. Перша така гасова лампа була використана для освітлення тієї ж аптеки, де працював Ян Зег. Львів'яни одразу оцінили винахід, адже одна така лампа дає світла як 20 свічок! Від тоді гасові лампи почали жваво розкуповуватися місцевим населенням. — "Купували господарі та люди з передмістя. Не один студент уночі вчився при світлі цих ламп", — розказував Ян Зег. Невдовзі ними починають освітлювати вулиці Львова. ”Лампи запалюють із настанням сутінків і на цілу ніч, незважаючи на те, чи світить місяць, чи ні, — цитата із місцевої газети, 1853 рік. — На мешканців та гостей міста це нововведення справляє велике враження”.

Гасова лампа - світовий винахід! Місто Львів

Також такі лампи почали встановлювати у шпиталях. Уперше в історії, 31 липня 1853 року у шпиталі на Личакові, було проведено операцію при освітленні гасової лампи. Звичайно, що Ян Зег полишає роботу в аптеці, адже комерція починає його цікавити більше аніж аптечна справа. На сусідній вулиці Краківській відкриває крамницю. Гас його виробництва постачається не тільки у будівлі Львова, а й будівлі інших міст і країн. Видобуток нафти в околицях Борислава почав розвиватися шаленими темпами. На початку ХХ ст. у Галичині, що була провінцією Австро-Угорської імперії, видобували 5% світової нафти.

Гасова лампа - світовий винахід! Місто Львів

Як і будь які винаходи, і цей винахід, має свою темну сторону. Справа у тому, що гас дуже вогнезаймистий. У 1858 році, пошкоджена бочка із гасом, що була неподалік від дому Яна Зега займається, вогонь перекидається на будинок, у якому були дружина Яна та її сестра. На жаль бідолашні жінки не вижили. На Личаківському цвинтарі є надгробний мап'ятник, що уцілів: дві молоді жінки, охоплені полум'ям, спрямували руки до неба, прохаючи порятунку. Ця жахлива подія спалахнула світ, до гасу почали ставитися набагато обережніше. Ян Зег полишає справу із продажем гасу та у відчаї продає патент. Ян Зег помирає 1897-го у віці 79 років.


Партнери сайту:
Тістоміс для пекарні Турецький     Рукавиці для пекаря     Мозаїка на стіні     Друзі     Обладнання для пекарні     Ротаційна піч для пекарні